Метафоричні
карти

alt

Метафоричні асоціативні карти - це набір картинок завбільшки з гральну карту або листівку, що зображують людей, їх взаємодії, життєві ситуації, пейзажі, тварин, предмети побуту, абстрактні картини. Деякі набори карт поєднують картинку з написом, інші включають окремо карти з картинками і карти зі словами. Поєднання слів і картинок створює гру смислів, збагачує новими гранями при приміщенні в той чи інший контекст, вивчення однієї чи іншої теми, актуальної для людини в даний час.

Це проективна психологічна методика: важливий не закладений спочатку дослідниками сенс, а душевний відгук кожної окремої людини на ліпшу йому картинку. В одній і тій же зображенні різні люди побачать абсолютно різні феномени, у відповідь на стимул винесуть всякий свій внутрішній зміст актуальних переживань.

Як метафоричні карти служать взаєморозумінню між людьми? Перш за все, карти допомагають побудувати міст від людини до людини у випадках, коли людям важко поговорити один з одним на якусь гостру тему. Метафоричні асоціативні карти допомагають висловити думки, сформулювати їх і конкретизувати повідомлення, що потребує передачі. Крім полегшення словесного вираження емоцій, карта, як посередник між емоційними світами двох людей, сама несе в собі якийсь емоційний заряд, і може бути сприйнята як послання навіть без словесного супроводу.

Метафоричні асоціативні карти - це інструмент професійного психолога, психотерапевта і коуча, застосовуваний в діагностиці, корекції і розвитку здібностей. Це інструмент бізнес-тренера і провідного психологічних груп, застосовуваний для «розігріву» групи, встановлення довірчих відносин між членами групи, для діагностики актуальних потреб групи і як методика для групової роботи.

І разом з тим, метафоричні асоціативні карти - це гра, ви яку в можете безпечно і з повним задоволенням грати з власними і чужими дітьми, батьками, подружжям, колегами, друзями, знайомими і першими зустрічними - гра без правил, але з тисячами способів грати в неї, і можливістю придумати тисяча перший! При використанні в роботі професійних психологів, психотерапевтів, коучів, провідних тренінгів, метафоричні асоціативні карти володіють наступними перевагами:

асоціативні карти інтернаціональні і можуть використовуватися у всіх культурах, для будь-якого віку;
працюючи з асоціативними картами, ми обходимо раціональну частину мислення;
метафоричні карти допомагають нам реалізувати діалог між внутрішнім і зовнішнім, вивести глибинний матеріал на поверхню;
метафоричні карти - це трамплін для нашої фантазії, яка запускає химерні асоціації, що призводять нас до несподіваних відкриттів;
асоціативні карти допомагають прибрати захисні бар'єри психіки;
метафоричні карти створюють людям умови для саморозкриття і самопізнання;
асоціативні карти створюють безпечну і комфортну обстановку для саморозкриття в парі або в групі, допомагають «вийти зі своєї шкаралупи» і «розбити лід» в тривожній обстановці;
метафоричні асоціативні карти можуть використовуватися в якості заступників на розподілі по Хеллінгера - при роботі терапевт-клієнт один на один.